هکرها در 2016 فعال‌تر از سال گذشته بودند

هکرها در 2016 فعال‌تر از سال گذشته بودند

گوگل می‌گوید تعداد سایت‌های هک‌شده طی سال ۲۰۱۶ در مقایسه با سال ۲۰۱۵ حدود ۳۲ درصد افزایش داشت و در اکثر موارد مدیران سایت‌های هک‌شده حتی از این موضوع مطلع نشده‌اند.

طبق اطلاعاتی که گوگل در گزارش امنیتی سال ۲۰۱۶ خود منتشر کرده‌است تعداد سایت‌های هک‌شده در سال 2016 افزایش 32 درصدی داشته‌است. وی هشدار داد که انتظار می‌رود در آینده تعداد سایت‌های هک‌شده باز هم افزایش‌یابد، زیرا بسیاری از وب‌سایت‌های اینترنتی از برنامه‌های منسوخ و تاریخ گذشته استفاده کرده‌اند و به همین علت دارای آسیب‌پذیری‌های متعددی هستند


در بخشی از این گزارش تصریح شده‌است: انتظار نمی‌رود روند فعلی کند شود، زیرا رویکرد هکرها تهاجمی‌تر شده و سوءاستفاده آنها از حفره‌های امنیتی موجود در سایت‌ها هم روز‌به‌روز در حال افزایش استگوگل از فناوری مرورگری ایمن یا Safe Browsing برای هشدار دادن به کاربران مرورگر کروم یا جست‌وجوگران در گوگل در مورد سایت‌های آلوده یا دارای محتوای هرزه‌نگارانه استفاده‌می کند، اما افرادی که از مرورگرهای دیگری استفاده می‌کنند لزوما از مشکلات سایت‌های خود مطلع نمی‌شوند.

بر اساس گزارش امنیتی گوگل ۶۱ درصد از مالکان سایت‌های هک شده هرگز از این موضوع مطلع نمی‌شوند، زیرا ابزار امنیتی لازم را بر روی سایت‌های خود نصب نکرده‌اند. استفاده از نرم‌افزارهای وب‌سرور قدیمی، سیستم‌های مدیریت محتوای آسیب‌پذیر و پلاگین‌های نفوذپذیر هم احتمال هک‌شدن را افزایش می‌دهد

استفاده از کلمات عبور ضعیف، صادر کردن مجوزهای دسترسی آسان برای کاربران سایت‌ها، عدم استفاده از HTTPS برای لاگین، امکان‌پذیر کردن آپلود ساده فایل برای کاربران فاقد صلاحیت و ... از دیگر سهل‌انگاری‌هایی است که احتمال هک‌شدن سایت‌ها را افزایش می‌دهد.

منبع خبر:خبرگزاری مهر تاریخ درج:19 فروردین 1396
«« بازگشت