افزایش تمهیدات امنیتی در برابر WannaCry

افزایش تمهیدات امنیتی در برابر WannaCry

به دنبال گسترش حملات باج‌افزار WannaCry بانک‌های زیادی در سراسر جهان سیستم‌های امنیتی خود را تقویت کرده و اقدامات نظارتی خود را افزایش داده‌اند

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، افزایش استفاده از ابزار جاسوسی برای سرقت اطلاعات کاربران و موفقیت باج‌افزار WannaCry نگرانی در میان مدیران بانک‌ها را در مورد تبعات حمله این باج‌افزار به شبکه‌های رایانه‌ای بانک‌ها افزایش داده‌است. 

باج‌افزار WannaCry تاکنون توانست به صدها هزار رایانه در ۱۰۴ کشور جهان نفوذ کند و با قفل کردن فایل‌ها و اطلاعات رایانه‌های شخصی از مالکان آنها طلب دریافت پول کند.WannaCry موجب توقف خط تولید کارخانه‌های رنو و نیسان در اروپا و اختلال در انجام عمل‌های جراحی در بیمارستان‌های انگلیس شده‌است. 

بسیاری از رایانه‌های آلوده به WannaCry روسی هستند و بانک مرکزی روسیه می‌گوید WannaCry به‌طور انبوه به سمت بانک‌های روسیه ارسال شده‌است، اما این حمله ناموفق بود. Sberbank یکی از بانک‌های روسیه می‌گوید باج‌افزار یاد شده نتوانسته‌است به رایانه‌های آن نفوذ کند، با این حال برای مقابله با خطرات احتمالی وضعیت اضطراری در بالاترین سطح خود اعلام شده‌است. روسیه در برابر حملات سایبری آسیب‌پذیری بالایی دارد، زیرا بسیاری از سازمان‌ها در این کشور از فناوری‌های قدیمی و منسوخ استفاده می‌کنند. 

از سوی دیگر بانک‌های زیادی در اروپا هم می‌گویند برای مقابله با باج‌افزار WannaCry اقداماتی انجام داده‌اند که ازجمله آنها می‌توان به تهیه نسخه پشتیبان از تمامی داده‌ها با سرعت و دقت بیشتر، نصب وصله‌های امنیتی نرم‌افزارهای مورد استفاده و ارتقای ابزار امنیتی موجود اشاره کرد.

در ایران نیز مرکز ماهر از تمامی سازمان‌ها و شرکت‌های درخواست کرد در صورت برخورد با آلودگی به باج‌افزار فوق در اسرع وقت، موارد را با شماره تلفن‌های ۲۲۱۱۵۹۵۰ و ۴۲۶۵۰۰۰ در میان بگذارند و یا به آدرس پست الکترونیکی cert@certcc.ir ارسال کنند

منبع خبر:خبرگزاری مهر تاریخ درج:27 اردیبهشت 1396
«« بازگشت